Atminties liepsna mūsų širdyse

2021-01-13

Laisvės gynėjų dienos rytą ir mokyklos, ir mokinių namų bei darboviečių languose pleveno žvakių liepsnelės. Prisiminėme 1991 m. sausio 13-ąją žuvusius už Lietuvos laisvę.

Šiek tiek mokinių minčių, prisiminimų, kuriais dalijosi vakar ir šiandien per nuotolines klasės valandėles.

„Tai viena iš įsimintiniausių Lietuvos datų: atkovota nepriklausomybė, už kurią kovojo visa susivienijusi tauta."

„Mane, tada dar vaiką, saugojo nuo neigiamos informacijos, tuomet man buvo ketveri. Apie Sausio 13-osios įvykius pradėjau domėtis tik paauglystėje ir suaugusi. Tk tuomet supratau, kokie baisūs dalykai vyko. Ir kaip tėvams buvo sunku, nežinant, kaip viskas baigsis, nežinant, kas laukia jų atžalų ateityje. Bet mūsų tauta ir vienybė buvo stipresnė už viską."

„Man buvo dešimt, kai vyko kova dėl laisvės. Deja, žuvo daug žmonių. Bet svarbiausia – žmonės troško laisvės ir ją gavo."

„Laisvė šiandien atrodo savaime suprantamas dalykas, tačiau Sausio 13-oji primena, kaip turime ją vertinti, prisiminti ir ja dalintis."

„Man Sausio 13-oji yra kraupių įvykių virtinė..., tačiau drauge tai ir laimės bei ateities diena!"

Išlyginamosios lietuvių kalbos klasės pamokoje, skirtoje Sausio 13-ajai paminėti, mokiniams buvo primintos svarbiausios datos ir įvykiai, lietuvių tautai žengiant į laisvę, sklaidyti nuotraukų archyvai. Paaiškinta neužmirštuolės simbolio prasmė, į gimtąją kalbą versta daina „Laisvė“, vėliau mokytasi dainą dainuoti lietuviškai. Mokiniai, atvykę iš postsovietinių šalių, pasakojo apie savo tautų laisvės kelią, dalijosi skaudžiomis patirtimis, prisiminimais. (lietuvių kalbos mokytoja Veronika Bekerienė)

7, 8 klasių mokiniai, prisiminę asmeninius, savo tėvų bei kitų piliečių išgyvenimus per 1991 m. sausio įvykius, pasikalbėjo, kuo ši istorinė data svarbi šiandien. Išsikovotą laivę reikia branginti, o mūsų valstybę nuolat kurti. Prisimintos laisvės gynėjų istorijos, jų narsa sergstint valstybės laisvę. Gynėjų auką pagerbėme tylos minute. Išgyvenimus sustiprino ir peržiūrėta to meto įvykių vaizdo medžiaga. (dailės mokytoja Rūta Povilaitienė)

IV a gimn. klasės mokiniai nuotolinės klasės valandėlės metu taip pat dalijosi iš vaikystės, paauglystės iškilusiais prisiminimais apie to meto sausio įvykius. Buvo peržiūrėtos dokumentinės fotografijos, kurias neseniai Prezidentui Gitanui Nausėdai iš Vokietijos atsiuntė fotografas Buckas A. Huttenas, 1991-aisiais fiksavęs istorinius įvykius Vilniuje. Vėliau mokiniai tapo savotiškais „istorijos sekliais", pabandę spręsti užduotis virtualiame uždavinyne „Istorijos seklys: Sausio 13-osios reliktai“, kurį parengė Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka. (matematikos mokytoja Laima Andrijauskienė)

„Uždegta žvakutė Laisvės gynėjų dieną primena Lietuvos piliečiams, iš kur atsirado mūsų laisvė. Šiuo ypatingu laikotarpiu, kai mūsų bendravimas ir judėjimas yra apriboti, pramogų vietos ir prekybos centrai uždaryti, o policija, karo policija, savanoriai privalo užtikrinti mūsų sveikatą, ar nekyla klausimas, kad laisvės samprata mūsų visuomenėje išsikreipė? Kai kurie galvoja, kad jų laisvė neturi ribų, kad galima elgtis neatsakingai.
Pagerbdami 14 žuvusių piliečių už mūsų laisvę, pagalvokime, kad laisvė ne duotybė, o vertybė. Dėl jos reikia kovoti, aukotis ir save apriboti." (istorijos mokytoja Rima Vedeckienė)